Traczserwis.pl | Serwis wózków widłowych

Jak zabezpieczyć wózek widłowy przed zimą?

Chociaż w tym roku temperatury powietrza nas rozpieszczają i  nikt nawet nie myśli o zimie, warto zastanowić się, jak powinniśmy zadbać o wózek widłowy, aby w czasie śniegu i mrozu nie zaskoczyła nas awaria sprzętu w czasie pracy. Chociaż wózki elektryczne uważane są za mniej problematyczne w czasie niskich temperatur, warto im  się przyjrzeć, by nie spotkały nas niemiłe niespodzianki.

Jakimi wytycznymi powinniśmy się kierować, przy sprawdzeniu wózków przed zimą?

Powinniśmy sprawdzić nasz wózek widłowy tak naprawdę wzdłuż i wszerz. Przyjrzeć się jego karoserii, wnętrzu oraz silnikowi oraz innym podzespołom. Zacznijmy od pierwszego zagadnienia:

Jak powinna wyglądać karoseria, by nie sprawiać kłopotu zimą?

Nie może być tak, że skorodowane elementy wózka widłowego obchodzą Cię, jak wczorajszy deszcz. Kiedy zostawisz skorodowane elementy karoserii na okres zimy, nie zatrzyma to dalszej korozji, a wręcz przeciwnie – rdza zje po prostu kolejne elementy, bo jest jak pasożyt i zaraża sobą dookoła inne. W efekcie karoseria będzie skorodowana, zaczną się w niej robić dziury i będziesz musiał wymienić pewne elementy, co nie jest ani przyjemne, ani tanie. Zima sprzyja rozwijaniu się korozji, a szczególnie sól, która przyspiesza rozwój rdzy. Dlatego, jeśli widzisz jakąkolwiek korozję, zabezpiecz ją przed zimą, a w czasie zimy możesz używać pokrowców na wózki widłowe, kiedy maszyna nie jest używana lub zabezpieczyć podwozie i inne elementy. Przejdźmy do kolejnego zagadnienia.

Co z wnętrzem kabiny i komfortem operatora wózka widłowego?

Kabina, z której operator steruje wózkiem widłowym, wyposażona jest w regulowany fotel operatora, kierownice, kontrolki i urządzenia sterujące, a także przednią szybę lub inne przeszklenia, w zależności od wybranych opcji. 

Co jest ważne w tej części wózka zimą? Najważniejsze jest to, żeby wszystkie te elementy były sprawne. W czasie śniegów i mrozów operator wózka musi, mieć dobrą widoczność, czyli szyby muszą być całe, niepopękane. Wszystkie kontrolki muszą sygnalizować odpowiednie czynności i przede wszystkim kabina powinna być ogrzewana, aby operator mógł spokojnie pracować, a wspomniane szyby nie były zaparowane, czy oszronione.

Czym powinno charakteryzować się ogumienie oraz elementy zewnętrzne wózka widłowego?

W oponach zimowych sprawdzamy przede wszystkim bieżnik oraz kondycję gumy, czy nie jest popękana. Opony zimowe w wózkach widłowych powinny być pneumatyczne, a gdy poruszanie się wózkiem jest utrudnione, można założyć na nie łańcuchy, które gwarantują trakcję i stabilność na śliskich nawierzchniach. 

Przyjrzyj się również innym elementom, takim jak:

  • karetka,
  • widły,
  • maszt,
  • oświetlenie.

Zadbaj o to, żeby każdy z tych narzędzi był sprawny i nieuszkodzony z zewnątrz. Bez karetki, wideł, czy masztu wózek nie spełnia swoich funkcji, a wręcz praca nim jest niemożliwa. Natomiast brak oświetlenia, czy złe jego dobranie sprawia zagrożenie, gdy zimą słońce zachodzi szybko i będziesz go potrzebował o wiele wcześniej, niż teraz.

Czy silnik lub akumulator w wózku widłowym musi być sprawdzony przed zimą?

Jeśli mówimy o wózkach elektrycznych, to najważniejsze jest, aby akumulator w czasie zimy nas nie zawiódł. Często w czasie wysokich mrozów akumulator potrafi obniżyć swoją moc, przez co wózek działa na niższych obrotach. Pamiętaj o odpowiednim poziomie wody destylowanej w baterii, gdyż jej brak lub nadmiar powoduje uszkodzenie akumulatora. Dlatego ważne jest, żeby sprawdzić ten element, dbać o niego, ponieważ wymiana czy serwis jest bardzo kosztowny. 

Natomiast w wózkach spalinowych ważny jest olej, który musi być regularnie wymieniany, aby silnik mógł prawidłowo pracować, a także inne podzespoły silnika, które nie sprawią nam kłopotu przy odpalaniu go w warunkach zimowych. 

Do innych podstawowych elementów, o które trzeba zadbać i sprawdzić to:

  • układ napędowy,
  • układ hamulcowy,
  • układ przeniesienia napędu,
  • układ elektryczny,
  • układ hydrauliczny,
  • układ podnoszenia,
  • układ kierowniczy.

Serwis wózków widłowych zawsze w pogotowiu!

Jeśli nie masz czasu na sprawdzenie swoich wózków widłowych lub brak Ci odpowiednich umiejętności, możesz poprosić o pomoc profesjonalny serwis. Fachowcy przyjadą do Ciebie, przejrzą każdy wózek, wychwycą ewentualne usterki i zlecą naprawę, a nawet ją przeprowadzą. Ty w tym czasie będziesz mógł spokojnie pracować i nie marnować czasu na przeglądy oraz zamawianie części.

To od Ciebie zależy sprawna i bezpieczna praca w czasie zimy.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo pracy jest niezwykle ważne w Twojej firmie. To Ty odpowiadasz za sprawny sprzęt, a tym samym za swoich pracowników. Nie pozwól, aby któryś z nich doświadczył nieprzyjemnych zdarzeń w czasie pracy. W szczególności zimą, kiedy warunki do pracy są po prostu trudne. Sprawne wózki widłowe powinny być dla Ciebie ważne, bo to  Twój czas i pieniądz. Każda awaria, czy nieodpowiednie przygotowanie sprzętu opóźnia Twoją pracę i powoduje mniejsze zyski.